Áttekintés
A tanfolyam alapvetően a gondolkodás változásán keresztül kívánja elérni, hogy a résztvevők – egyéni helyzetüknek megfelelően – olyan módszereknek kerüljenek a birtokába, amik segítik–segíthetik őket a személyiség rétegeinek összehangolásával megteremteni belső egyensúlyukat. A tanfolyam csak a folyamat kezdete, a készség kiteljesedése hónapok, évek alatt zajlik majd. Ebben nem csak az itt elsajátított képességek folyamatos gyakorlása, hanem a későbbiekben feltárandó lehetőségek beépítése is szerepet játszik.
Feltételezzük, hogy a résztvevőkben megvan az a természetes törekvés, ami önmaguk és a környező világ mélyebb megismerésén keresztül lépésenként, ám folyamatosan igyekezzenek életüket kellemesebbé és – saját értékrendjüknek megfelelően – hatékonyabbá tenni. Ehhez gyűjtöttünk össze eszközöket, módszereket, lehetőségeket.
Tapasztalatok gyűjtése
A mindennapi életünkben képesek vagyunk az összes olyan technikára, amit a mindfulness felsorakoztat. A spontán megnyilvánulások mellett a tanfolyam beépíti mindennapjainkba ezek tudatos felidézését és gyakorlását.
A megismerés módjainak kiterjesztése
Cél a mindennapok folyamatában megszilárdítani a megismerés szintjeit. A későbbiekben magunk dönthessünk róla, hogy a körülöttünk lévő helyzeteket, eseményeket – vagy akár embereket – milyen módon kívánjuk befogadni.
Nem titkolt cél, hogy egyre több esetben kerüljön sor mélyebb megismerésre, ezáltal egyre több és több irányból ismerhessük meg környezetünket és önmagunkat.
Belső világunk megismeréséhez csak úgy juthatunk hozzá, ha elfogadjuk, hogy minden, ami bennünk van, fontos és megfelelő. Ha megismerjük indulatainkat, érzeleminket, testérzeteinket, akkor majd dönthetünk úgy, hogy valamelyik kényelmes a számunkra és örömmel élünk vele, vagy valamelyik kényelmetlen, ezért – bár elfogadjuk, lépéseket tehetünk kényelmesebbé alakítására, esetleg megváltoztatására.
Befelé fordulás
Technikai segítség olyan gondolkodási mód támogatása, ami biztosítja számunkra, hogy belső világunk nyilvánvalóan és állandóan előtérben tartott elemei mellett megjelenhessenek háttérbe szorított vagy háttérbe szorult elemek is. A háttérbe kerülés nem szándékunk szerinti általában, hanem társadalmi hatásokra, valódi vagy vélt elvárásokra, sietségre, estleg más nehezen kezelhető helyzet hatására kialakított viselkedésünk, gondolkodásunk.
A tanfolyam célja pont az, hogy visszahozza azokat a tapasztalatokat, gondlatokat és érzelmeket, amiket rutinszerűen nem tartunk előtérben.
A jelen pillanat értéke
Alapfeltételezés, hogy a másodlagos stressz hatása sokkal súlyosabban károsítja a személyiséget, mint maga a megterhelés. Ezért a stresszmentesítés legfontosabb eleme, hogy a gondolatokban megjelenő negatív halmozódástól mentesítsük magunkat. Ehhez közvetlenül társul a valós cselekvések lehetősége, hiszen ha az adott pillanatra koncentrálunk, akkor a valóban hatékony cselekedetek számára kinyílik a tér.
Az már csak ráadás, hogy több időnk lesz ezáltal a pillanat örömeinek élvezetére is. A negatív helyzetek valós megélésének előnye rejtett módon jelentkezik: csökken a félelem, reálisabban állhatunk a problémákhoz, ezáltal csökken a tehetetlenség érzése, nő a saját életünk részleteiben gyakorolható kontroll érzése...
Kognitív módszerek
Gondolati sémáink feltárása és a hozzájuk kapcsolódó kivezető lépések megkeresése.
Ehhez kapcsolódik azon forgatókönyvek feltárása, amik eredetileg életünket segítő sablonként alakultak ki, ám időközben túlmerevedve károssá váltak. Megtanuljuk, hogy ezeket hogyan lehet újra írni. Természetesen egy tudás önmagában nem minden. A tanfolyam további érészén túl akár évekig is eltart, amíg ezeket a tudásokat rutinszerűen alkalmazni fogjuk.
Akadályok és támogatások
A tanfolyam szerkesztésekor és annak megtartásakor is tisztában lehetünk azzal, hogy mindenki ragaszkodik korábbi életelemeihez. Igen, hiszen ezek adnak biztonságot, ezek mentén élte eddigi életét. Más módon gondolkodni nem könnyű, nem megy egyszerre. El kell lépni ezektől a kapaszkodóktól, új rutinok kialakításával új kapaszkodókat kell kialakítanunk. Ezek csak akkor működnek, ha lépésenként kiderült, hogy működik, valóban segít egyes problémák kezeléséhez. És az is kiderül, hogy mihez nem jó.
Az utolsó alkalmak
Az első hetekben sok-sok módszer kerül bemutatásra. Ezek közül – miután mindegyiket kipróbálta a résztvevő – mindenki kialakíthatja a saját maga számára – jelen pillanatban éppen működő módszergyűjteményt.
Nem csak azért kell kipróbálni mindegyiket, hogy most választhassunk, hanem azért is, mert a későbbiekben változhatnak az igényeink. Ahogy egy technikában elmélyülünk, újabb elemeket is be tudunk emelni. Ehhez jobb, ha a tanuláskor már kipróbáltuk, legalább sejtjük, hogyan működik.
Egyedül, vagy vezetővel, vagy csoportban...
A tanfolyam alapvetően csoportos működésre készült. A felvetett módszerek egy része egyéni terápiás módszerek közül került át. Ez azt jelenti, hogy használható egyszerűbb esetekben önállóan, ám esetleg igénybe lehet venni hozzá segítséget is.
A csoportos feldolgozás korlátja a csoport intimitása. Célravezető egy-egy mintaproblémán keresztül elsajátítani a módszert és utána – tudatosan felkészülve rászánni időt egyedül, amikor további problémák feltárásara használjuk.
Ezzel visszatértünk az eredeti koncepció kiindulópontjára: Azt feltételezzük, hogy a résztvevők sajátja az az olthatatlan törekvés, hogy minden nappal egy icipicit közelebb kerüljenek vágyott életformájukhoz. Ehhez legalábbis ébren tartják magukban a lehetőségeket, naponta néhány percet rászánnak a folyamatra, és folyamatosan törekszenek arra, hogy egyre többet tehessenek érte.
Epilógus
A folyamat sok apró játékosságot és örömöt tartogat a résztvevőknek, ami kíváncsiságuk, humorunk és gyermeki ösztöneink alapján új és új felfedezéseket hoz.
Apró trükkök, amiket a magas kultúra akár le is néz, a felnőttek lebecsülnek, a komoly emberek „komolytalannak tartanak’’.
Talán az első lecke lehetne ezek újra felfedezése: milyen izmok és koncentráció kell ahhoz, hogy végig tudjak menni egy alacsony kerítésszegélyen, meg tudok-e állni egy lábon mérlegtartásban, bele tudok-e feledkezni a szappanbuborékfújó csillogásába...