Az Autogén Tréning ...

egy olyan módszer, amivel valaki saját maga is aktívan segítheti a nyugalmi állapot kialakulását és később a megtartását.

A kezdetektől meglévő relaxációs hatás mellett – körülbelül a gyakorlási időszak felétől – kialakítható, hogy a módszert egy konkrét probléma megoldására hogyan lehet alkalmazni. (Például: alvászavar, szorongás, teljesítményproblémák, vagy pszichoszomatikus betegségek** esetén.)

Néhány hét alatt kialakul, hogy a nap azonos időszakában tudjon valaki gyakorolni, lehetőleg azonos körülmények között.

Napi 2 x negyed órás gyakorlást igényel. Ezalatt kialakul egy olyan rutin, amivel eljut valaki egy olyan állapotba, amiben a pillanatnyilag benne lévő hatások, érzelmek felhasználásával a szervezete harmonikus állapotot hoz létre.

Négy hónap alatt sajátítható el. Ez alatt az idő alatt is sokat segít és a későbbiekben folyamatosan haszálható.

Az 1920-as években fejlesztették ki, a lényege, hogy külső befolyás nélkül az ember önmaga érheti el ezt az állapotot.

A hipnózis és a jóga elemeit ötvözi; kiküszöbölve a hipnózisból a másik ember befolyását, és a jógából pedig kiemeli az élettani elemeket.*

Azért autogén, mert önállóan épül ki a hatásmechanizmus, és azért trénig, mert rendszeres gyakorlás kell az elsajátításához is és a működtetéséhez is.

A tanulás során fokozatosan épülnek ki azok a folyamatok, melyek ezt a harmóniát megteremtik, közben érezhető, amint egyre megnyugtatóbb hatása van az egyes gyakorlatoknak.

Nyolc lépésből áll, ebből van olyan, amit egy alkalommal lehet elsajátítani, de a van amelyikhez több alkalom kell. Minden új elemet egy hétig, naponta kétszer javasolt gyakorolni. minden alkalommal megbeszélés re kerül, hogy hogyan ment, milyen hatásokat észlelt, mi volt kellemes, milyen érzések és gondolatok jutottak közben eszébe és végül új elem következik.

A tanulási folyamat befejezéseként ki lehet alakítani rövid, esetleg munkahelyen vagy iskolában is alkalmazható szövegváltozatot.

jegyzet

-----------------------------------

* Ezt a mondatot csak egyben lehet értelmezni.

**Pszichoszomatikus betegség, amikor egy konkrét betegség tünetei úgy jelentkeznek, hogy közben az orvos semmilyen testi elváltozást nem észlel. (erős gyomorfájások – gyomorfekély nélkül; köhögési rohamok – egészséges tüdővel...)Későbbiekben ebből organikus betegség alakulhat.

.